fundamental-technical

آشنایی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار فارکس

مقدمه :

وقتی سخن از بازارهای مالی می گوییم بی درنگ بحث تحلیل و پیش بینی به میان می آید. تحلیل قیمت ها به منظور پیش بینی رفتار بعدی بازار یا تحلیل فاکتورهای بنیادی مانند اخبار و تحولات سیاسی می تواند دو رکن اصلی بررسی بازارهای مالی باشد. این دو رکن اصلی به نام های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال یا بنیادی معروف هستند که هر دو طرفداران خود را دارند. در این متن به معرفی و بررسی اجمالی این دو تحلیل می پردازیم.

fundamental-technical

منشا تغییر قیمت در بازار فارکس چیست ؟

این بنیادی ترین پرسش بازار فارکس است، چرا که تحلیل هر چیز نیازمند درک صحیحی از منشا تغییرات آن است. بنابراین نخستین پرسش این است که چه چیزی قیمت را تغییر می دهد. برای پاسخ به این پرسش باید دید قیمت چگونه محاسبه می شود. زمانی که می گوییم قیمت EURUSD برابر با ۱.۲۳۰۰۰  است بدین معنی است که برابر قدرت یورو در برابر دلار ۱.۲۳ است. که این عدد از محاسبه مبتنی بر متقاضیان خرید دلار و متقاضیان خرید یورو بدست اماده، لذا مقدار کمی تقاضا واحد ارزی صورت کسر (در اینجا یورو) و همچنین واحد ارزی مخرج کسر ( در اینجا دلار) می تواند نخستین سر نخ منشا تغییران قیمت باشد. این همان عرضه و تقاضا است… در مقال یورو دلار… خریداران یورو در حال تقاضا هستند (گاو های بازار) و فروشندگان در حال عرضه هستند (خرس های بازار) مقایسه قدرت انها قیمت را می سازد. اگر متقاضیان یا همان گاوها بیشتر باشند قیمت ها صعودی می شود و بازار گاوی خواهد بود. اگر عرضه کنندگان یا خرس ها قدرتمندتر باشند، بازار نزولی و خرسی خواهد شد. اما پرسش بنیادی تر این است که چه چیزی می تواند منشا حجم عرضه و تقاضا باشد.  اینجا نخستین نقطه جدا شدن تحلیل تکنیکال از فاندامنتال است. پیروان تحلیل بنیادی، معتقدند اخبار و تحولات بنیادی جهان مهمترین منشا تاثیر گذار بر ذهن خریداران و تغییر حجم عرضه و تقاضا دارند… برای مثال معتقدند سخنرانی ریس جمهور امریکا یا وقوع جنگ یا تغییر در سیاست های نفتی یا ارایه امار فدرال رزرو بیشتر از بررسی کمی گذشته قیمتها می تواند پایه و اساس تغییرات قیمت باشد.

 

تعریف کامل تحلیل تکنیکال و فاندامنتال :

تحلیل تکنیکال به بررسی و پیش بینی قیمتها مبتنی بر داده های کمی و عددی گفته می شود، مواد اولیه این تحلیل گذشته قیمت ها و ابزار آن فرمول های ریاضی است ، تحوه نمایش تحلیل تکنیکال بصورت نمودار و اعداد می باشد.

 

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی به بررسی و پیش بینی قیمتها مبتنی بر اخبار، سخنرانی ها، تحولات بزرگ جهان و آمار اقتصاد کلان گفته می شود، مواد اولیه این تحلیل اخبار حال حاضر جهان است و ابزار تحلیل مقایسه با تغییرات بنیادی گذشته، نحوه نمایش نتیجه این تحلیل بصورت کیفی می باشد برای مثال تاییر بسیار قوی، تاثیر قوی ، تاثیر ضعیف.

 

کدام مدل تحلیل بر دیگری برتری دارد ؟

این شاید سختترین سوال باشد، از آنجا که بازارهای مالی در مبحث پیش بینی شامل عدم قطعیت هستند، و نمی تواند تحلیل ۱۰۰% ارایه کرد بنابراین نمی توان در مقام قیاس این دو روش را یک به یک و عددی مقایسه کرد، اما بسیاری زمان ها دیده شده که بازار کاملا با احترام به دلایل بنیادی حرکت می کند و در این مدت بسیار بی اعتنا به تحلیل های تکنیکال است، معاملهگران در این زمان ها می گوییند : این روزها بازار فاندامنتال است. و به عکس بسیاری زمانها دیده شده که اخبارهای بسیار مهم نتوانسته اند تغییری بر قیمتها بوجود آورند و از سوی دیگر بازار برای مدتی با احترام کامل به تحلیل های تکنیکال به اندیکاتورها اجازه می دهد تا با درصد بالایی درست پیش بینی کنند.

به عقیده نگارنده این متن همیشه بررسی چند ماه اخیر می تواند برآورد صحیحی برای انتخاب بهترین روش تحلیل باشد ، چرا که بازار فارکس بسیار گسترده است و در تاریخ خود میلیونها الگو حرکتی ساخته ، و در هر بازه زمانی برای مدتی یکی از این الگوها را دنبال کرده است. بنابراین میتواند گفت روشی که در ماه های گذشته بیشترین راندمان را داشته می تواند بهترین روش تحلیل برای شرایط فعلی باشد.

 

مهمترین و معروفترین ابزارهای تحلیل تکنیکال چیست ؟

همانطور که تا اینجا آموختیم، تحلیل تکنیکال مبتنی بر محاسبات ریاضی بر داده های کمی قیمت هاست، اندیکاتورهای موجود در نرم افزار متا تریدر بارزترین بازارهای تحلیلی هستند، این ابزارها محاسبات ریاضی را برای شما انجام می دهند و نتیجه را بصورت شکل روی چارت ترسیم می کنند تا با رنگ ها و تصاویر پیش بینی قیمت های بعدی را انجام دهند، از معروفترین آنها می تواند به لیست زیر اشاره کرد

  • Moving Average
  • MACD
  • RSI
  • CCI
  • Bollinger Band
  • PSAR
  • Stochastic

معروفترین ابزار تحلیل فاندامتال چیست ؟

بهتر از بگوییم بهترین منبع اخبار تحلیل بنیادی کجاست، تحلیل بنیادی تا حدود زیادی به بینش معاملهگر از اخبار ربط دارد، اما داشتن منبع خبری معتبر و البته به روز و سریع مهمترین ابزار این مدل تحلیل است، یکی از معروفترین سایت های جهان که بیشتر معاملهگران بازار فارکس در روز ده ها بار صفحه اصلی آن را به روزرسانی می کنند وب سایت forexfactory.com است. این وبسایت اخبار مهم جهان را دسته بندی می کند و با ارایه جدول زمانی اخبار از پیش مشخص مانند سخنرانی بزرگان مالی یا زمان ارایه نرخ بهره بانکی را به شما نشان می دهد، از طرف دیگر در همان ثانیه اعلام خبر، صفحه را به روز رسانی می کند و اهمیت خبر را با رنگ قرمز ، نارنجی، زرد و توسی به شما نشان می دهد. با کلیک کردن بر روی هر جعبه رنگی پیش بینی تحلیلگران این سایت از خبر را ارایه می کند، از سوی دیگر مقادیر عددی آمار اقتصادی مانند نرخ بیکاری یا نرخ بهره بانکی را با مقادیر قبلی مقایسه کرده و به رنگ سبز و قرمز نشان می دهد تا به سادگی بتوانید تشخیص دهید ، خبر جدید در راستای کاهش یا افزایش مقدار بوده است.

 

جمع بندی :

در این متن کوتاه با تعاریف و کاربردهای تحلیل تکنیکال و فاندامتال آشنا شدیم، منشا تغییرات قیمت را بررسی کردیم و با توجه به عدم قططعیت پیش بینی ها موفق نشدیم برتری خاصی به یکی از مدل های تحلیل بدهیم، در نهایت به نظر می رسد معاملهگران خرد به استفاده از هر دو روش تحلیل نیاز مند هستند، توصیه بسیاری از بزرگان در این راستا استفاده از تحلیل تکنیکال و انجام معامله در جهت قدرت تحلیل بنیادی است، تفسیر این جمله به این معناست که اگر تحلیل بنیادی روز جاری و هفته های گذشته مبتنی بر تضعیف دلار است ، بنابراین شما باید بر اساس تحلیل های تکنیکال که به ارایه پیشنهادات فروش دلار می پردازد توجه کنید و در نهایت باز هم باید بدانید که این مهم نیز خود شامل عدم قطعیت است و سر انجام می تواند تحلیل شما اشتباه باشد، این عدم قطعیت لزوم استفاده از مدیریت سرمایه به عنوان کلیدی ترین برگ برنده بازار فارکس را پر واضح می کند، مبحثی که در مقالات بعدی به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

نظر